Ako sa starať o autobatérie pri nízkych teplotách?
Väčšina vodičov si uvedomuje, že zima a nízke teploty sú pre autobatérie najhorším obdobím. Čím je vonku chladnejšie, tým je životnosť autobatérie nižšia - a tým pádom potrebujete na naštartovanie vozidla viac energie. To môže byť hlavný dôvod, prečo máte v zime problém naštartovať vaše auto. Profigaráž vám poradí, čoho sa máte v zimnom období vyvarovať a ako chrániť autobatérie, aby ich životnosť bola čo najdlhšia.
Čo zapríčiňuje rýchle vybitie autobatérie?
- náhle zmeny teploty - prechod zo zimy do tepla
- jazda na krátke vzdialenosti
- dlhodobá nečinnosť vozidla
- zabudli ste vypnúť svetlá, rádio, klimatizáciu, kúrenie
- používate veľa doplnkových spotrebičov (navigácia, nabíjanie telefónu a pod.)
Máte problém so zamrznutým čelným sklom? Mohlo by váš zaujímať:
Ako sa vyhnúť námraze na čelnom skle?
Ako predísť rýchlemu vybitiu autobatérie?
1. Odpojte akumulátor
Pokiaľ však auto stojí v mrazoch viac ako 7 dní bez činnosti, akumulátor si vyžaduje vašu pozornosť - batéria sa môže natrvalo poškodiť. Preto, ak vaše auto plánujete na dlhšiu dobu odstaviť, odporúčame vám vybrať z neho akumulátor a schovať ho vo vnútri.
Ak vaše auto využívate denne a počas noci ho máte zaparkované v garáži, v tom prípade si môžete vydychnúť - nepotrebujete riešiť problémy s akumulátorom. Dobre nabitá batéria zvládne aj nízke teploty.
2. Skontrolujte stav batérie pred príchodom mrazov
Odporúča sa, aby ste menili batériu v aute každých 3-5 rokov. Pokiaľ máte staršiu batériu a jej životnosť už nie je stopercentná, nechajte si skontrolovať jej stav v špecializovanom autoservise - hlavne pred príchodom zimného obdobia.
3. Chráňte batériu pred nečistotami
Nízke teploty zvyšujú výkonnosť batérie a zahusťujú motorový olej, čo zaťažuje batérie - tým pádom, že je hustejší olej spotrebuje štartér viac energie, čím sa z zvýši nápor na baterku. Nečistoty, špina a korózia na svorkách batérie môžu zvyšovať tento odpor. Ak spozorujete okolo vývodov biely prášok, došlo ku korózii.
Tip:
Batériu udržíte v čistote pomocou vlhkej handičky a sódy bikarbóny.
Najdôležitejšie pravidlo na cestách je byť vždy pripravený. Preto nepodceňujte ani potrebnú výbavu a do istoty noste v kufri auta aj štartovacie káble.
Pozrite si aj ďalšie rady od odborníkov:
Ako sa vyhnúť námraze na čelnom skle?
Výmena tlmičov: 3 najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate
Opotrebované tlmiče: Kedy je najvyšší čas na ich výmenu?
Ako správne skladovať pneumatiky a ráfiky? Vyhnite sa týmto chybám
Zdvihák na auto: Veľké porovnanie zdvihákov